Mesélői jegyzet: Szószedet

Akemi
1) jelentése: százszorszép
2) Női név

Bassó
1) jelentése: gömbrózsa
2) Délvidéki tartományúri klán, feje Bassó Takeda

Dandzsódai
>>Kivizsgáló Hivatal enoszukei neve (forrás: Enoszuke szerepjáték kiegészítő)

Fokupen
Halászfalu, Sógó szülőhelye; Toshihiro Kodzsima, majd Jaekó Ashigara birtoka

Haka
A halál, a túlvilág és a háború szelleme, az egyetlen olyan kisisten Yneven, aki fiatalabb még számos követőjénél is. A >>Nagy Kataklizma során elszabadult pusztulás és a hitüket vesztett enoszukeiek elkeseredése hívta életre. Tanításai szerint Enoszukét az égi hatalmasságok elárulták, mivel hagyták, hogy a Császárság elbukjon és a sziget a pusztulás szélére sodródjon. (forrás: Bodri, a Savdémon Szétszakadt Birodalom c. kalandmodulja, krónikák.hu)

Haka baltái
>>Haka egyik legfanatikusabb fejvadász-szektája. A halálkultusz követőiként örömüket lelik a pusztításban és tobzódnak a halálban, legyen az akár az áldozaté, akár a sajátjuk. Még a saját életüket sem tekintik értéknek, öngyilkos küldetéseket is örömmel vállalnak, mi több, megtiszteltetésnek tekintik. Jelképüket, a balta jelét gyakran viselik a mellkasukba égetve. Szervezetüket Birodalomszerte üldözi a >>Kivizsgáló Hivatal.

Kabeji Todaraki-féle parasztfelkelés
A >>Nagy Kataklizmát követően a belháborúk, továbbá az általános éhínség ellenére is egyre mohóbban kizsákmányoló tartományurak önkénye, valamint a földek újrafelosztásán marakodó muszatasik állandó klánháborúi miatt sokszorosan beszedett adók számos parasztfelkelést robbantottak ki. Ezek közül az egyik utolsó, s egyúttal legjelentősebb az Enó-korszak 15. évében (Psz. 3715.) tört ki a délvidéken és mintegy három éven át tartott. Lázongó parasztok tízezrei csatlakoztak a felkelők seregeihez, s a Birodalom békéjének a visszaállítása érdekében, az egymással is háborúzó, összefogásra képtelen amatuk tehetetlenségét látva  végül maga a Császár kényszerült beavatkozásra, és Kabeji Todaraki vezérlő tábornok parancsnoksága alatt egy egész császári légiót vezényelt ki a rend és a béke visszaállításának parancsával.
A tábornok azonban nem sokkal a délvidékre történt bevonulását követően példátlan döntést hozott. A kialakult helyzetet alaposan felmérve úgy találta, hogy az önkényeskedő, és a folyamatos torzsalkodás finanszírozása érdekében a parasztságot becstelenül kiszipolyozó amatuk súlyosan megszegték a becsület, valamint az alattvalókkal szembeni kötelesség előírásait. Noha a parasztság nem lázadhat fel az urai ellen, de minthogy épp ezek az urak szegték meg elsőként és súlyosabban a muszatasi mivoltukból fakadó, népükkel szembeni elemi kötelességeiket, ezért úgy ítélte, hogy a felkelők oldalán áll a becsület és a tisztesség, s ezért a teljes légiójával egyetemben a lázadás oldalára, majd élére állt. Az eddig sem elhanyagolható erőt képviselő paraszti seregek így jelentősen megerősödve, a tábornok katonai zsenijének irányítása alatt a Taidzsukiin déli láncai között rejtőzködve hosszan tartó gerillaháborúba kezdtek. Egyesített erejük lassan kényszerű szövetségbe kovácsolta ugyan a délvidék nagyurait, de a háború egyre húzódott, s az Égi Fény ezért újabb beavatkozásra határozta el magát. További hadakat küldött hát a főúri seregek megsegítésére, ezúttal az ifjú és ambíciózus Jodzson Hidetada vezényletével.
Az elhúzódó gerillaháború eddigre már jelentősen megterhelte a parasztseregeket is. Noha egyes pletykák szerint több amatu is egyetértett a tábornok értékítéletével, s ezért időnként élelmiszer- és fegyverellátmány formájában is  támogatta az ügyüket, a folyamatos utánpótlás- és élelemhiány azonban így is súlyos veszteségeket okozott a soraikban mind áldozatok, mind dezertőrök képében. A helyzet végül tarthatatlanná vált, s a felkelők egy végső, elkeseredett rohammal kitörni kényszerültek a hegyláncok közül. Az összecsapására a Nagan-völgyben került sor, ahol a Jodzson Hidetada parancsnoksága alatt álló mintegy százezer fős egyesített főúri haderő nézett szembe az alig negyvenezres létszámú, legyengült parasztseregekkel. A lázadók hősies küzdelme ellenére a véres összecsapás kimenetele egy pillanatig sem lehetett kétséges, a csata és az azt követő megtorlás során közel huszonötezer paraszt vesztette életét alig egyetlen nap leforgása alatt. A súlyosan sebesült tábornokot a főúri seregek elfogták, s árulása miatt Jodzson Hidetada utasításai szerint a szemét kitolták, majd fogságba esett tisztjeivel együtt keresztre feszítették. A sors fintora, hogy röviddel később érkezett meg a tennó személyes parancsa, aki, noha tábornoka árulását természetesen nem hagyhatta figyelmen kívül, de a döntésében és tetteiben megmutatkozott tiszteletreméltóságát végül elismerve biztosította volna számára a tisztességes, szatudatori általi halál lehetőségét.
A történtek következményeként a tennó a háború lezárultával több olyan törvényt is hozott, melyekben elismerte a korábbi gyakorlat tarthatatlanságát, és ezért korlátozta a parasztsággal szembeni visszaéléseket és a kiszabható adók mértékét, így a felkelés végsősoron eredményes volt. Ráadásul, mivel a közös ellenség kényszerű szövetségbe kovácsolta a délvidék nagyurait, ezáltal a lázadás döntő mértékben hozzájárult az évtizedes háborúságok lezárásához és az országrész konszolidációjához is.

Kivizsgáló Hivatal
A legfőbb, legelkötelezettebb császári ellenőrző és végrehajtó szervezet: testőrség, titkosrendőrség, kémszervezet; soraiban válogatott varázstudókkal és a Császárság egyetlen hivatalos sinobi-klánjával (forrás: Enoszuke szerepjáték kiegészítő).

Kobu
Jaekó Ashigara amatu tartományi fővásosa; ura: Jaekó Jogoró. Forgalmas tengeri kikötő és jelentős gazdasági csomópont, festői szépségének köszönhetően pedig rendkívül népszerű kirándulóhely, valamint számos művészeti és több kardvívó iskola székhelye.

koro
jelentése: som

krizantém
A császár és a császári hatalom egyik jelképe.

Nagy Kataklizma
A Dzukija-korszakot lezáró és egyúttal az Enó-korszakot megnyitó (Psz. 3700.) Nagy Kataklizma során a riana-ate átok feléledésének, az északi, niarei varázslók tűzviharainak és a Császárság mélyén szunnyadó aquir korcssárkány ébredésének eredményeként hatalmas pusztítás tört szigetországra. A Birodalom  területéből helyenként egész tartományok szakadtak le és süllyedtek a tenger alá, vagy váltak lakhatatlanná a folyamatosan szállingózó hamueső miatt. Enoszukéra káosz köszöntött, az éhínségek, a belső vándorlások és belháborúk gyötörte ország képe mindezek eredményeképpen gyökeresen megváltozott. Főúri családok tűntek el, vagy haltak ki örökös nélkül, véres háborúkban pedig újabb Családok emelkedtek a helyükre. A káosz közepette a császári közigazgatás csaknem összeomlott, amitől az uralkodó egyedül az időközben kiszámíthatatlanná vált Ködön túlról érkezett toroniak segélyeinek köszönhetően volt képes megóvni az országot és újra megszilárdítani a rendet. A segítségért azonban súlyos árat kellett fizetnie, a toroniakat kereskedelmi előjogokkal, kiváltságokkal kellett kifizetnie, aminek köszönhetően azok mára már nyomasztóan rátelepedtek a Császárság mindennapi életére. (forrás: Gulandro Geofrámia kivonatok - Enoszuke c. cikke, krónikák.hu)

sho kai cheng
Ősi niarei nyelvjárásban a jelentése: őrző, esetleg őrzők (szó szerinti fordításban: "ő, aki őriz", vagy "ők, akik őriznek").

Sógó
1) jelentése: datolya
2) Fokupen falujából származó félkegyelmű, aki egy véletlen folytán megmentette Jaekó Ashigara életét.

szivárványsík, szivárványvilág
Az asztrálsík egyik Enoszukén használatos elnevezése. Nevét látképe, az asztrális energiák millió színű kavargása után kapta.

túszbiztosíték
Enoszukei szokás, melynek során két egymással ellenséges viszonyban lévő főúri Család a konfliktus elfajulásának - akár a klánközi háborúnak - a megelőzése érdekében, vagy a megbízhatóság zálogaként egy, vagy több közeli családtagot kölcsönösen a másik félhez küld "vendégségbe", ahol azok a személyükkel garantálják a békét. Az etikett értelmében e túszokat magasrangú vendégeknek kijáró bánásmódban illik részesíteniszámukra pedig becsületbeli  kötelesség a Családjuk érdekeinek biztosítása, ezért, noha a vendégeskedés évekig, ritka esetben akár évtizedekig is elhúzódhat, szökésre szinte soha nem kerül sor. Gyakori a gyermekek biztosítékba adása is, akiknek taníttatásáról, képzéséről ilyenkor a vendéglátó Család köteles gondoskodni. Nem ritka, hogy a lánygyermekkel rendelkező Családokhoz fiúgyermeket küldenek és fordítva, akiknek idővel az összeházasítását is elrendezik, ezáltal rokoni kapcsolatot létesítve a Családok között, amivel többnyire végleg le is zárják a konfliktust.

Vaskrizantém
1) A >>Kivizsgáló Hivatal köznépi neve. Az elnevezést a tisztjei hivatali jelvénye után kapta, mely egy nyersvasból öntött gyűrű, amin a császári hatalom jelképe, egy stilizált krizantémvirág látható, kifejezve, hogy a hordozója a tennó hatalmát képviseli.
2) A >>Kivizsgáló Hivatal tisztje

Zátonytenger
A harminc évvel ezelőtt bekövetkezett >>Nagy Kataklizma során tengerfenékre süllyedt délvidéki tartományok helyén kialakult, máig feltérképezetlen, sziklafüzérekkel, korallzátonyokkal és rücskös sziklaaljzatokkal teli veszedelmes, az enoszukeiek által hajózhatatlannak tartott tengerszakasz.

Nincsenek megjegyzések :

Megjegyzés küldése